התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ביטחון וטרור

אחרי הצלחת "כיפת ברזל" עוברים ל"שרביט קסמים" ו"חץ 3"
מאת: רון ניב ומאיר דורון | פורסם: 25.11.2012 08:49
המערכות החדשות מיועדות להתמודד עם טילים בעלי טווחים גבוהים יותר, וביחד עם "כיפת ברזל" ו"החץ 2", צפויות לספק הגנה אווירית "כמעט הרמטית" לשמי המדינה

טיל שישוגר ממערכת "שרביט קסמים" להגנה אווירית על ישראל

טיל שישוגר ממערכת "שרביט קסמים": הטיל המיירט הוא דו שלבי, ובחרטומו מותקנות שתי מערכות איכון והכוונה - מכ"ם וחיישן אלקטרו-אופטי (צילום ומידע: ריית'און)

עוד לא התפזר העשן סביב מבצע "עמוד ענן", ומקור בפנטגון מדליפים היום, כי הסופר-מערכת החדשה "שרביט קסמים" (המכונה גם "קלע דוד") - שידרוג רציני של "כיפת ברזל", תהיה מוכנה "בקרוב מאוד" לניסוי מבצעי, שיתקיים בנגב.

"הישראלים עובדים קשה כדי להפוך את המערכת למבצעית", אמר המקור. על פי הערכות קודמות, המערכת היתה אמורה להיכנס לשימוש רק ב-2015. אירועי הזמן וסכנות העתיד הקרוב, האיצו את סיום הפיתוח - הן בישראל והן בארה"ב.

וכך גם בנוגע לניסוי קרוב בטיל החדש, "חץ 3", של התעשיה האווירית, שאמור לפוצץ טילים בליסטיים עוד בעודם בחלל.

הניסוי הראשון ב"חץ 3", שלא הצליח

המערכות החדשות מיועדות להתמודד עם טילים בעלי טווחים גבוהים יותר, וביחד עם "כיפת ברזל", "חץ 2" ו"חץ 3" (בתצלום של ויקיפדיה, הניסוי הראשון שלא הצליח), צפויות לספק הגנה אווירית "כמעט הרמטית" בפני איומי הטילים על ישראל מאיראן, חיזבאללה, חמאס וסוריה גם יחד.

עם זאת הדגיש המקור במשרד ההגנה האמריקני, כי לא "שרביט קסמים" ולא "כיפת ברזל", נותנים מענה לטילי "שיהאב" הבליסטיים שברשות האיראנים.

עיקר המענה של "שרביט קסמים" הוא כנגד התקפה מצפון. לחיזבאללה טילים בעלי יכולות וטווחים גבוהים מאלו שירה חמאס במהלך מבצע "עמוד ענן", וטילים כאלו נמצאים גם ברשות סוריה. בפרויקט "שרביט קסמים" מעורב קונצרן הנשק האמריקני "ריית'און", שבמקרה זה הועסק ע"י "רפאל", הרשות הישראלית לפיתוח אמצעי לחימה, בתקציב של130 מיליון $.

אם "שרביט קסמים" תוכיח את יעילותה בניסוי הקרוב, ארה"ב הבטיחה "מימון מיוחד נוסף" בסך כ-80 מיליון $ לצורך האצת הפיתוח, והסכום יתווסף ב-2013 לסיוע הביטחוני האמריקני לישראל (זאת בנוסף לסיוע המיוחד של כ-170 מיליון $ שיינתן לצורך בניית סוללות "כיפת ברזל" נוספות עבור ישראל ולסיוע השוטף לפיתוח "חץ 3").

צילום מסך gorf1 / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה