התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

תופת בבולגריה: פורסמו שמות ההרוגים, בהם אשה בהריון מראשל"צ, חברים טובים מפתח תקווה וחברי ילדות מעכו
שרות ILUSA | פורסם: 20.07.2012 17:01
צפו בווידאו של החשוד בפיגוע, שנשא דרכון ורשיון נהיגה אמריקניים; והאזינו לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה לפיגוע הרצחני בבורגס. עדכונים כל הזמן.

 

החשוד כמחבל - וידאו באדיבות

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיב על הפיגוע בבולגריה (עברית); צילום: לע"מ, איתי בית און, סאונד: איתמר בוטון - וידאו באדיבות לשכת רה"מ
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיב על הפיגוע (אנגלית) - באדיבות לשכת רה"מ

עדכון (20 ביולי): חמשת ההרוגים הישראלים בפיגוע במזרח בולגריה, שגופותיהם הובאו לישראל במטוס 'הרקולס' של חיל האוויר, הם:

איציק קולנגי (28), עובד בחברת 'אלקטרה' ממפתח תקווה (שאשתו גילת נפצעה באורח קשה) וחברו אמיר מנשה (28), אף הוא מפתח תקווה (שאשתו נטלי נפצעה באורח קל);

מאור הרוש (25), עובד בבית קפה, ואליאור פרייס (26), העובד כמנהל שיווק במפעל משפחתי, שניהם חברי ילדות מעכו; חבר נוסף שהיה איתם, דניאל פחימה, נפצע באורח קשה.

וכוכבה שריקי (44) מראשון לציון, שציפתה לילד ראשון אחרי שנים של טיפולי פוריות (בעלה יצחק נפצע קל).

עדכון (19 ביולי): המחבל תואר גבר לבן, בעל שיער ארוך, לבוש מכנסיים קצרים וחולצה ספורטיבית, נושא תיק גב. הוא תועד במצלמות האבטחה מסתובב במשך כשעה בחניון שבו חנו האוטובוסים שהמתינו לנוסעים מישראל. האיש הזה הוא שנפגע באורח הקשה ביותר. מסמכיו האישיים, בהם דרכון אמריקני, כנראה מזוייפים. ה-CIA לא איתר דרכון שהונפק תחת השם שהופיע בדרכון שנמצא על המחבל ההרוג, וגם טביעות אצבעותיו לא נמצאו במאגרי המידע האמריקניים.
 

עדות ראייה: "ישבנו, ביד המקרה, בחלקו האחורי של האוטובוס. ראינו את התקרה עפה. ניסינו לאתר את הדלת כדי לצאת אבל לא מצאנו אותה. דחפתי את הילדה שלי בת העשר ופשוט קפצתי איתה מהחלון החוצה ישר על גופת גבר שהייתה מוטלת מתחת לאוטובוס. אלו היו הרגעים הכי קשים שעברו עלי בחיים". (קראו עוד עדי ראייה בהמשך הכתבה)

עדכון (19 ביולי): גורם במוסד אמר, כי הפיגוע הוא חלק מגל טרור של איראן בשיתוף 'חיזבאללה' נגד מטרות ישראליות בעולם. אין לדעת עד מתי זה יימשך. לדברי הגורם, ישראל חששה מפיגוע כזה אך לא היתה ברשותה התראה מדוייקת.

קציר הדמים: 7 הרוגים, 5 מהם ישראלים, 32 פצועים ישראלים, מתוכם 9 במצב קשה עד בינוני (רובם סובלים משברים בגפיים) ו-17 פצועים במצב קל עד בינוני. כל הפצועים הוחזרו לישראל.

רקע: באוטובוס שהתפוצץ מדרכו משדה התעופה לאתר הנופש הסמוך נסעו 47 נוסעים, תיירים ישראלים, נהג, מדריכה מטעם חברת טיולים מקומית (שניהם נהרגו) ו'טרמפיסט' 'אמריקני', יליד מישיגן (עיר מלאה במוסלמים) כביכול. ככל הנראה, מדובר באיש 'כוח אל קודס', המקבילה למוסד ב'משמרות המהפכה האיראנים'. הוא נכנס לבולגריה בדרכון מזוייף. הישראלים שאליהם 'הצטרף' הגיעו שעה קלה קודם לכן בטיסת שכר מנתב"ג לנמל התעופה 'ספרבו' שבעיר בורגס - בדרכם ל-resort על חוף הים השחור.

אזהרת המוסד מפני פיגועים נגד ישראלים בבולגריה, הושמעה באוזני ראשי הביון הבולגרים בחודש ינואר השנה, לאחר שרשות הביון הבולגרית סיכלה בעזרת המוסד ניסיון פיגוע אנטי-ישראלי, גם כן בבורגס. (יצויין, כי בין המוסד לרשות הביון הבולגרית מתקיימים יחסים טובים.) החשש העיקרי של המוסד, כפי שהוסבר לבולגרים, היה מפעילות טרור מצד 'חיזבאללה' (שעדיין מבקשים נקמה על רצח עימאד מורנייה, בפברואר 2008 בדמשק). הבולגרים הבטיחו 'לתגבר' את האבטחה, הגלויה והחשאית, סביב קבוצות ישראלים ובמקומות הידועים כ'ריכוזי ישראלים'.

על פי מקורות ישראלים - בפועל, לא נעשה כלום.

לעומת זאת, נשיא בולגריה, רוזן פלבנלייב, תוך כדי סיור בזירת הפיגוע בבורגס, טען שלא הייתה התרעה ממוקדת מצד המוסד הישראלי.

ככל שמתקדמת חקירת האירוע הולכים ומתגלים טביעות האצבעות האיראניות במעשה, וראש הממשלה, בנימין  נתניהו, מיהר להכריז, כי "כל הסימנים מובילים לאיראן... נגיב בעוצמה". בהמשך היפנה נתניהו אצבע מאשימה גם כלפי חיזבאללה. (ממילא שני הארגונים פועלים כגוף טרור אחד). בחודשים האחרונים כבר היו ניסיונות איראניים לפגוע בישראלים בתאילנד, הודו, גיאורגיה, קניה, קפריסין ובמקומות נוספים שבהם סוכלו המזימות מבלי שפורסמו. שר הביטחון, אהוד ברק הבטיח, כי ישראל "תפעל בכל כוחה כדי להגיע אל מבצעי הפיגוע ושולחיהם".

ובארצות הברית: אובמה ניחם את נתניהו, קלינטון גינתה וגם ליבו של מיט רומני עם כל הקורבנות ומשפחותיהם.

תמונות מזירת האירוע (סרטי וידיאו ראשונים מהשטח תמצאו בהמשך העמוד):

Picture 4_68.png

Picture 2_122.png

Picture 7_39.png

Picture 1_123.png

Picture 2_123.png

שושי, שהייתה בקבוצת הנופשים שהגיעו בטיסה 392, הוחזרה עם נוסעי האוטובוס שלה לטרמינל בשדה התעופה, משם סיפרה לחדשות 2: "עברנו את ביקורת הדרכונים, וחיכו לנו נציגים שפיזרו אותנו לאוטובוסים לפי המלונות. כמה דקות אחרי שיצאנו לדרכנו התפוצץ אחד האוטובוסים ועלה בלהבות. אנשים שניצלו מהפיצוץ ברחו מהחלון כדי לא לדרוך על הגופות".

Picture 1_122.pngעד ראייה אחר סיפר לחדשות ערוץ 2 כי הפיצוץ טופל באופן איטי על ידי כוחות הביטחון והחילוץ המקומיים: "נראה היה שלא מזיז להם יותר מדי, לקח להם כמה דקות בכלל להביא שני מטפים קטנים לנסות להילחם באוטובוס בוער, ורק רבע שעה אחרי זה הגיעה כבאית של נמל התעופה".

עד ראייה נוסף סיפר: "כיבינו את האנשים והאוטובוס בידיים".

הפיגוע אירע ביום השנה ה-18 לפיגוע התופת בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה.

מעוצמת הפיצוץ נפגע עוד אוטובוס, גם בו היו ישראלים שהגיעו באותה טיסה - מס' 392 של חברת Air-Vin, שהופעלה ע"י חברת התיירות הישראלית "קווי חופשה".

הפיצוץ התרחש בשעות אחר הצהרים המאוחרות, ע"פ שעון בולגריה, בבורגס (ראו בצילום אוויר של Google earth למעלה משמאל), עיירת קיץ בולגרית, שהפכה בשנים האחרונות ליעד תיירות מרכזי עבור נופשים מישראל. בעונת השיא מבלים בה אלפי ישראלים.

Picture 3_90.png

Picture 6_38.png

האוטובוס השני שנפגע מהדף פיצוץ אוטובוס מספר 2

Picture 5_67.png

תמונות ראשונות מהטלוויזיה הבולגרית ובאדיבות / / NTDTV / יו-טיוב
 

דיווחי וידיאו ראשונים על פיגוע הטרור בבולגריה (אנגלית, ):

 

(אנגלית, ):

 

הוסף תגובה חדשה